Lehké fasádní obklady

Lehké fasádní obklady představují moderní a esteticky působící řešení pro fasády budov. Jsou vyrobeny z lehkých materiálů, jako jsou cementovláknité či vysokotlaké lamináty a kompozitní obklady. Tyto obklady se nejčastěji využívají při tvorbě provětrávaných fasád. Díky lehkým fasádním obkladům lze dosáhnout nejen atraktivního vzhledu budovy, ale také zvýšit její odolnost proti povětrnostním vlivům, řasám a plísním.

Naše lehké fasádní obklady nabízí širokou škálu povrchových úprav a dekorů, což umožňuje individuální přizpůsobení fasády dle požadavků a preferencí našich zákazníků.

Pokud hledáte moderní a praktickou alternativu ke klasickým fasádním obkladům, lehké fasádní obklady jsou tou správnou volbou pro vaši budovu.

1. Na co jsou lehké fasádní obklady vhodné?

Za lehké fasádní obklady se dají považovat téměř všechny moderní fasádní obklady, nejčastěji se jedná o cementovláknité či vysokotlaké lamináty nebo kompozitní obklady. Lehké fasádní obklady mají využití nejvíce ve fasádách, a to konkrétně v provětrávaných.

2. K čemu lehké fasádní obklady slouží?

Lehké fasádní obklady a i jakékoliv jiné obklady mají mnoho funkcí, ale tu nejdůležitější tvoří estetika. Fasádní obklady vytvářejí konečný vzhled budov. Požadavky na fasádní obklady jsou individuální, nicméně se obvykle řídí ekonomickými, technickými a technologickými hledisky a v dnešní době i energetickou náročností.

3. Jaká je životnost a odolnost lehkých fasádních obkladů vůči povětrnostním vlivům a jiným vnějším faktorům?

Životnost každého obkladu závisí na použitém materiálu. Jelikož se jedná o fasádní obklady, klade se důraz především na životnost. Fasádní obklady nabízí spoustu povrchových úprav, které jsou odolné vůči řasám, plísním i veškerým povětrnostním podmínkám jako je UV záření, déšť apod.

4. Kolik druhů lehkých fasádních obkladů máte v nabídce?

Na provětrávané fasády je nejčastějším materiálem právě lehký fasádní obklad, bavíme se tu o obkladech, kde jejich hmotnost je do 15kg/m², což pokrývá většina námi nabízených materiálů. (Silbonit, Parklex Prodema, Kronoart, Fundermax, Albond apod.)

5. V čem jsou tyto obklady lepší než jiné druhy obkladů?

Největší výhoda lehkých fasádních obkladů je právě ta hmotnost, která se projeví na všech aspektech jak při výrobě, při dopravě, tak i při instalaci. Při výběru klasických těžkých fasádních obkladů (kámen, mramor atd.) je nutné postupovat velmi obezřetně.

Obecně lze říct, že mezi jejich výhody patří vysoká odolnost, bezúdržbovost, nekonečná škála povrchů a dekorů. Tyto obklady se nejčastěji používají u provětrávaných fasád, které umožňují budově dýchat a chrání ji před vlhkostí.

6. Které materiály jsou obvykle používány pro výrobu lehkých fasádních obkladů?

Na fasády domů se v současné době používají nejrůznější materiály.  Materiál musí splnit spoustu podmínek, nejvíce být odolný vůči vodě, vlhkosti a všem atmosférickým vlivům. Dále by měl zvládat sluneční záření (bez ohledu na to, v jakém místě na světě se nachází). Materiál musí být z mechanického hlediska na vysoké úrovni a odolávat tak statickému a dynamickému působení. Může se jednat o sníh nebo vysoké poryvy větru. Různé materiály nabízí také různé vlastnosti, nejčastějšími materiály tedy jsou:

 

  • Vláknocementové panely – vláknocement je extrémně univerzální stavební materiál, vyrobený z cementu vyztužený celulózovými vlákny. Díky své síle, odolnosti a estetickým výhodám se široce používá jak v exteriérech tak i v interiérech. Poskytuje výbornou zvukovou izolaci a je nenáročný na údržbu a odolný vůči škůdcům, vodě a ostatním povětrnostním podmínkám, což z něj činí jeden z nejtrvanlivějších dostupných materálů.
  • HPL panely – jedná se o vysokotlaké lamináty, vyráběné speciálními lisy zkombinované s vysokými teplotami a tlakem. Použití polyuretanových akrylových pryskyřic zaručuje vysokou ochranu před povětrnostními podmínkami. Dále se vyznačuje odolnosti proti poškrábání, rozpouštědlům a nárazům. Snadno se čistí, je vhodný pro všechna venkovní použití a díky nekonečné rozmanitosti povrchových úprav dodává fasádě dokonalou charakteristickou jedinečnost.
  • Hliník – je to moderní materiál, který je nejvhodnější pro venkovní použití. Je lehký a má vynikající vlastnosti z technologického a konstrukčního hlediska. Vyznačuje se svou velkou flexibilností. Pro svou všestrannost je velmi oblíbený u architektů, díky jeho formátům a možnostem povrchu lze vytvořit konzervativnější i extravagantní dílo.

7. Jaké jsou nejnovější trendy a inovace v oblasti lehkých fasádních obkladů?

Hlavním trendem je ekologičnost a energetická náročnost. Fasáda spolu s okny a obvodovými stěnami jsou místem, kudy nejvíce uniká teplo z domu. Proto je snahou, tomu co nejvíce zabránit, tudíž snížit energetickou náročnost budov.

Dalším trendem je praktičnost, což lehké fasádní obklady splňují, jelikož nepotřebují skoro žádnou údržbu.

Ekologičnost je trendem v rámci celého stavebního průmyslu, je potřeba umění zpracovaní recyklovaných výrobků. Právě recyklovatelnost je důležitá, proto se přední výrobci lehkých fasádních obkladů zabývají tím, že se snaží používat i recykláty nebo umožňují recyklovatelnost daných obkladů, aby se šetřilo životní prostředí.

V rámci trendu barev či dekorů tak vedou přírodní dekory. Je snaha co nejvíce se přiblížit přírodě, proto vidíme častěji na budovách dekory dřeva či betonu.

Provětrávané fasády jsou a budou viděny stále častěji, protože je to systém, který nabízí velké možnosti oproti běžným fasádám.

8. Existují nějaké zvláštní způsoby údržby a čištění lehkých fasádních obkladů?

Lehké fasádní obklady jsou prakticky bezúdržbové, oproti dřevěným obkladům není potřeba žádného ošetřování.

9. Jaký je proces instalace lehkých fasádních obkladů?

Lehké fasádní obklady jsou u provětrávaných fasád instalovány na podkladní rošt, který díky svým vlastnostem umožňuje i snadnou výměnu obkladů. Jejich instalace je v porovnání s těžkými fasádním obklady, které jsou nejčastěji s budovou spojeny na pevno, velmi jednoduchá.

Dále proces montáže fasádních obkladů vyžaduje specializovanou pracovní sílu, která bude vycházet z návrhu projektanta. Obecně se doporučuje držet se architektů či projektanta daného fasádního systému nebo se řídit pokyny výrobce daných obkladů.

Při instalaci je potřeba prvotně zjistit, zdali daný projekt odpovídá realitě, pokud by se tak nestalo, je potřeba přizpůsobit vše nově nastaveným podmínkám.

Fasádní obklady jsou nejčastěji na stavby dodávány již ve správném formátu a předem přichystány tak, že následně na staveništi je čeká pouze usazení na předem určené místo.  Tím je zajištěna jednoduchost a přesnost instalace lehkých fasádních obkladů.

10. Jaké jsou ceny v porovnání s ostatními obklady?

Náklady na lehké fasádní obklady se mohou výrazně lišit v závislosti na zvolených materiálech, složitosti návrhu a měřítku projektu. Dlouhodobé úspory energie, snížené náklady na údržbu a potenciál pro zvýšení hodnoty nemovitosti, to jsou faktory, které ovlivní výslednou cenu. Cena za se může pohybovat od 600 Kč až do 5 000 Kč v závislosti od výběru materiálu.